O nás

Vítejte na stránkách československé rodiny s hlavou programátora a srdcem výživářky. Spojilo nás Brno, kde jsme se seznámili a nakonec i rozhodli zakořenit. Společného však máme mnohem víc – lásku k dobrému jídlu, přírodě, kvalitnímu spánku a aktuálně i našemu malému Kuřátku.

Co stojí za zrodem tohoto projektu a jací jsme? 

Petra Kuřátková, nutriční specialistka, social media manager

Keď som bola malá, túžila som byť aranžérka kvetov a mať milujúcu rodinu, ktorej budem piecť buchty, variť nedeľné vývary a tvoriť kvetinové dekorácie. Ako plynuli roky a bolo na čase vybrať si svoj smer, doputovala som zo Slovenska do Brna na Lekársku fakultu. Vždy som totiž chcela pomáhať a kvietky by mi túto túžbu nenaplnili. 5-ročné štúdium výživy ma naučilo nielen lepšie variť a piecť, ale predovšetkým pochopiť zákonitosti fungovania nášho organizmu, vyznať sa v chorobách a potravinách, kvante výživových a zdravotných tvrdení, a vedieť čomu veriť a čomu nie. Nenapadlo by ma však, že s titulom Mgr. získam aj nové, nutričné meno a zároveň nový domov rovno pri lúke plnej kvetov. Po roku a pól manželstva a práce v nutričnej poradni som získala ďalšiu rolu a stala sa maminkou Jurka. Teraz mám všetko, po čom som kedy túžila – pravidelne aranžujem kvety, varím a pečiem, starám sa o našu rodinu a po novom aj o celý tento projekt. Prostredníctvom článkov sa snažím vyťažiť zo svojich vedomostí a skúseností a sprostredkovať vám NEčiernobiely pohľad na výživu, pomôcť vám pri zmene životného štýlu – či už ako novopečenej maminke alebo skúsenej matke, ktorá sa potrebuje konečne venovať už aj sebe a svojmu telu. V sekcii blog nájdete plno recenzí, receptov a článkov, kde vyvraciam výživárske mýty a odpovedám na najčastejšie otázky z výživy detí, ale i dospelých. 

Jiří Kuřátko, softwarový vývojář, technical owner mobilní aplikace Baby Diary

Zatímco jiní kluci pobíhali a řvali na sídlištích od rána do pozdního večera, já jsem se těchto aktivit účastnil jen občas. Většinou jsem seděl do noci za psacím stolem a pájel, co šlo. Už odmala mě totiž bavilo vyrábět. Ze začátku to byly pouze jednoduché věci jako různé blikačky, sirény a tak podobně. Později se k tomu přidaly štěnice. Ta první měla dosah 500 metrů a dala se naladit na obyčejném rádiu. Vzpomínám si, že nakonec skončila v kabinetě naší třídní učitelky. Vždy po skončení vyučování jsem si před školou naladil rádio a poslouchal, co si tam učitelé povídali. To jsem tenkrát chodil do 7. třídy základní školy a nikdy mi na to nikdo nepřišel. Poté jsem měl období, kdy mě bavilo vyrábět zesilovače. Čím větší randál dokázaly vyrobit, tím lepší. Párkrát jsem tím zvučil i naši školní diskotéku a atletickou soutěž organizovanou naší školou. Pres blikačky, štětice a zesilovače jsem se dostal k mikrokontrolerům – což je vlastně takový mini počítač, které jsem začal programovat. Programování mě hned nadchlo a i když to původně vypadalo, že budu zaměřen spíše na hardware, nakonec jsem vystudoval Fakultu informačních technologií VUT v Brně. Po studiích jsem si našel práci v korporátu, ale protože tam člověk ne vždy řeší věci, které ho baví, chtěl jsem si vytvořit nějaký svůj malý projekt, který by mě naplňoval a mohl bych na něm po práci dělat. Stejně jako tenkrát blikačky po škole. Jelikož jsem věděl, že se Pet’ka jednou stane maminkou, rozhodl jsem se, že udělám aplikaci, která ji pomůže. A proto vznikl mobilní zapisník BabyDiary, kde lze zaznamenávat různé aktivity dítěte. Doufám, že kromě mé manželky to pomůže i jiným ženám 🙂 .