Příkrmový speciál – vše o prvních soustech

Netrpělivě vyhlížíte den D, kdy dáte svému miminku ochutnat první sousto. Těšíte se, že bude jíst i něco jiného než mléko, protože tak nějak tušíte, že to bude sranda. Že to bude velký milník, událost, kterou si budete pamatovat. Musí, když je tomu věnována i strana v památníčku, a tak byste si tu fotku s upatlanou pusou nejraději nalepila už teď.

Myslím, že jste se pečlivě připravila. Hádám, že jste přečetla nejednu knížku, brožuru, článek… že vám mamka/tchýně, kamarádky vyprávěly, jak postupovaly ony.., že jste si vyslyšela názor vašeho pediatra…, že jste nakoupila bryndáky, lžičky, misky, talířky… Jenže možná vás všechny ty informace akorát tak zmátly a vy si najednou říkáte, že nevíte kdy je vhodné začít, s čím začít a jak na to. A tak jste zabrousily ke mě. A dobře jste udělaly! 🙂

Připravila jsem si pro vás seriál o příkrmech, kde se v jednotlivých článcích dozvíte všechno, co byste nejen měly znát o přípravě příkrmů, ale co by se vám mohlo hodit v rozhodování se, co je ve vaší situaci to nejsprávnější. A taky, že když vás potká sousedka na nákupu a zhrozí se, co (ne)kupujete, budete jí vědět s absolutním sebevědomím argumentovat, proč je to pro vás tak správné. Protože přikrmování není žádná věda – neexistuje jediný možný ani jediný správný postup. Ráda vás však navedu nebo inspiruji, jak by to možná mohlo vypadat tak, abyste se z toho oba (nebo všichni v rodině) nezbláznili. Přikrmovat se dá totiž levně, i dráze. Bez námahy, snadno nebo také časově náročně. Dá se k tomu přistupovat s absolutní platností a jít podle vymyšlených a často absurdních tabulek nebo se řídit potřebami svého dítěte a svými možnostmi. Je jen na vás, jak s tím zatočíte.

příkrmy

Prosím, berte však zavádění nemléčné stravy jako výzvu naučit své dítě především správnému vztahu k jídlu. Jako úlohu, jak ovlivnit v prvních letech života zdraví svého potomka.

Dopomoct vám k tomu mohou odpovědi na tyto nejčastější otázky: